‘CUP’INA SIĞMAYAN

Festival formatına dönüştükten sonra işin rengi, eğlencesi, ikramı, değerli sponsorları, mekanı, katılımı, rotaları, hediyeleri de değişti. Kitesurf, rüzgâr sörfü, SUP ve yatçılık bu renklerle boyandı. Yaşasın paylaştıkça çoğalan festival aşkı.

Bu sene; Bodrum-Turgutreis’te iki yaşına ama genelde 13. yılına orsa çeken bir festivalde buluşacaktık. Davet gönderisi modeli ile festival filosu acelesiz çoğaldı. Son gün, son saatlere gelindiğinde (kayıtların kapanması) hâlâ biz geliyoruz diyen dostlarımız vardı. Hepsine parti alanımız ve yelkenlerimiz açıktı. ‘Cup’ışalım mı? Powered by Volvo Car Turkey son dakika katılanlarla birlikte 38 teknelik bir filoyla start aldı.

İlk gün starttan sonra 28 alternatifli rotadan birinde 15 knot havada yelken basılırken filo hattı geçer geçmez ilk gün olduğu gibi dağılmıştı. Her yerimiz ada doluydu burada; Çatal Ada, Topan Adası, Yassı Ada, Küçük Tüllüce Adası, Tüllüce Adası, Büyük Kiremit Adası, Kargı Adası ve elbette bunlara ilave olarak sponsorlarımızın adını taşıyan şamandıralar. Rota zenginliği burada gizli işte. Hepsi bizi mi çağırıyordu ne? İnsana hasret adalar, üzerinde yaşam yok bitkilerden başka. Oysa her teknenin ada dönüşünden sonrası sanki o adanın koltuk altı (saçak altı da olabilir) terliyor gibiydi. Olabilir mi böyle bir şey? Evet, eğer mitolojik ruh taşıyan Ege’deysen oluyor.

Marinada, içeride bir odada çalışkan ama yorgun Naviga ekibi sonuçlar belli olduktan sonra kupaların ön yüzlerine severek isim etiketlerini yapıştırıyorlardı. Bu seneki ‘cup’ışmanın ve zamanın ön yüzüydü bunlar. Arkasında son gece eğlencesi olacaktı. Ama öncesinde mekan ışıkları ile tam karşımdaki Çatal Ada’nın da arkasından gül kırmızısı batan güneşin ışığında palmiyelerin biraz uzağındayım. Seneye de olur mu olur.

Uzun yıllar İstanbul’da düzenlediğimiz ‘Cup’ışalım mı? Yat Yarışları geçen sene bir deniz festivaline dönüşerek rotasını Bodrum Turgutreis’e çevirdi. Bu sene de Volvo Car Turkey desteğiyle gerçekleştirdiğimiz festivalde bizimle aynı heyecanı paylaşan dostlar, destekçiler, katılımcılar, denizseverler ve 38 teknenin katılımıyla yeniden tek yürek olduk. Ev sahibimiz olan D-Marin Turgutreis etkinlik boyunca katılımcıları ve bizleri harika bir şekilde ağırladı. Tüm marina ekibine konukseverlikleri için teşekkür ederiz.

Etkinliğimizin rüzgâr sörfü ayağı ve aynı zamanda açılışı 2 Eylül Cuma günü Lena Erdil Windsurf Center Ortakent’te yapıldı. 10-17 yaş arası sporcularla yapılan atölye çalışmasının ardından katılımcılar denizde birbirleriyle mücadele etti. Genç sporcuları teşvik amacıyla düzenlenen etkinliğin sonunda, 13-17 yaş grubunda Kuzey Öztaş, Halil Özgey ve Emre Lebaut, 10-13 yaş grubunda da Karya Yüceer ve Emil Zilberman rakiplerini geride bıraktı. Çocukların bazılarında ilk mücadelenin, bazılarında deneyimin verdiği azimin heyecanı vardı. Ailelerin de bu heyecana ortak olduğu ‘cup’ışmanın sonunda tüm katılımcılara hediyeler dağıtıldı.

Eski Türkiye kitesurf şampiyonu ve kitesurf eğitmeni Alperen Beyli, genç sörfçüler denizdeyken şahane bir gösteri yaptı. Ortakent sahilinde windsurf yelkenleri ve kitesurf uçurtmasının renklendirdiği manzara görülmeye değerdi.

‘Cup’ışalım mı? Powered by Volvo Car Turkey, 2 Eylül akşamı D-Marin Yacht Club’da verilen açılış partisi ve kaptanlar buluşmasıyla devam etti. Ertesi gün yapılacak deniz ‘cup’ışması hakkında bilgi verildi. Ardından İskender Paydaş ve orkestrasının gelmiş geçmiş en güzel şarkılarla süslediği parti gecenin geç saatlerine kadar sürdü.

3 Eylül Cumartesi sabahı kahvaltıda buluşan katılımcılar, kayıt listesini inceleyip ekip çantalarını teslim aldılar. Aynı anda D-Marin Yacht Club havuzunda yapılan Haute Boards SUP atölyesi sırasında akşamüstü programlanan yarışa katılmak isteyenlerin sayısı git gide artıyordu. Tekneler birer birer pontondan ayrılıp toplu seyre başladı. Ekipler, seyir gözlemcileri Bilge Kerem Özkan ve Bade Tanoba tarafından Halit Özdamar’ın Joy of Wind teknesinden takip edildi.

Rüzgârın cömertliğiyle (25 knot) soluk soluğa geçen denizdeki mücadelenin ardından marinaya dönen yelkenciler bu kez AVM havuzunun yolunu tuttu. Sıra ‘board üzerinde ayakta durma’ becerilerini konuşturmaya geldi. Son yılların en popüler ve eğlenceli sporlarından SUP yarışına ilgi inanılmazdı. Ekibimiz kayıt almaya zor yetişti. Çocukların da katılmak istediği yarış için ayrılan süre yetmeyince Haute Boards ertesi gün minik SUP’çılara özel bir atölye düzenledi.

35 kişinin mücadele ettiği SUP yarışının kazananı kadınlarda Yasemin Akyıl, erkeklerde Emir İçgören oldu; Haute Boards’tan 200 dolar’lık hediye çeki, Sailmaker’dan ekip çantası, Canon tişört, Nivea güneş kremi ve Naviga’dan hediye paketi kazandılar.

Cumartesi akşam üzeri etkinlik alanında Nikki Beach Resort&Spa Bodrum DJ Mert Zeybekçi’nin enerjik performansıyla güneşi batırdık. Eastmarine’in çekilişinde sürpriz hediyelerine kavuşan, Namet’in lezzetli barbekü ikramıyla keyiflflenen katılımcılar ertesi gününün heyecanıyla geceyi noktaladı.

Pazar günü kahvaltının ardından denize çıkan ekipler, rakipleriyle aralarındaki zaman farklarını hesaplıyordu. Birbirinden güzel hediyeleri kapmak için kızışan rekabet seyir rotasına da yansıdı. Keyiflfli ‘cup’ışma denizde sona erdiğinde gözlemcilerle beraber çalıştığımız marina ofisimizin kapısı, sonuçların açıklanmasını bekleyen yelkenciler tarafından aşındırıldı. Aynı manzarayı iki gün önce Lena Erdil Windsurf Center Ortakent’te yaşayan bizler, yaşlar değişse de ‘cup’ışma ruhunun değişmediğine bir kez daha şahit olduk.

En küçük katılımcımız, Ameera ekibi üyesi beş aylık Kerem İçgören olurken en deneyimli denizcimiz ise Young L Yacht teknesinin sahibi 80 yaşın üstündeki Uğur Kırımlı ve eşiydi. Son gece düzenlenen ‘Cup’arty Zeynep Çeltik’in sunumuyla başladı. Katlanır bisikletten SUP board ve güneş panellerine, ayakkabıdan tişörtlere, balon yelkenlerden, fotoğraf makineleri, boya ve halata kadar birbirinden değerli hediyelerini teslim alanlar çocuklar gibi şendi. Denizde mücadelenin markası ‘Cup’ışalım mı? gibi eğlencenin markası haline gelen ‘Cup’arty de bir kez daha beklentileriboşa çıkarmadı. D-Marin Yacht Club kapanana kadar ikram, eğlence ve dans devam etti.

Üç gün süren eğlencenin sonunda gelen teşekkürler ve katılımcıların mutluluğu Naviga ekibinin tüm yorgunluğunu aldı. Sadece Naviga hesaplarından yapılan etkinlik paylaşımları 100 binden fazla kişiye ulaştı.