Keyfine ‘cup’ışıyoruz, ne de güzel yapıyoruz

‘Cup’ışalım mı? by Hanse Deniz Festivali, 26-28 Ağustos tarihleri arasında Trio Deniz’in ana sponsorluğu ve D-Marin Turgutreis’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Pandemi nedeniyle verilen zorunlu ara, festivalin her zamankinden daha coşkulu ve daha eğlenceli geçmesine vesile oldu. Özlenen ‘Cup’ışalım mı? neşesi domino etkisiyle misafirlerimizden organizasyonda emeği geçenlere, destek veren markalara, hatta marina sakinlerine kadar nüfuz etti.

Açılış gecesinde 2023 için “Beş katı büyüyeceğiz” mesajları verilirken, veda partisi ‘Sea You’ sonunda herkes nerde ve ne zaman olacağını bilmeden bir sonraki buluşma için plan yapmaya başlamıştı bile. Ne mutlu bize ki tam da hayalini kurduğumuz gibi pandeminin tozunu üzerimizden büyük bir keyifle attık. Seneye ‘beş katı’ güzellikle tazelenip buluşmak üzere…

Bodrum Yarımadası’nın en sevilen deniz festivali ‘Cup’ışalım mı?’nın bu yılki sloganı “Pandeminin tozunu, denizin tuzuyla atıyoruz” idi ve biz de bu sloganın hakkını tam anlamıyla verdik. 2022 programı her zamankinden farklı kurgulandı. Partilerden oyunlara, çekilişlere kadar tüm organizasyona bu anlayış hakim oldu. Trio Deniz’in Hanse markası ile ‘Cup’ışalım mı?’ya adını vermesi etkinliğin hem Hanse hem de Moody sahiplerine özel olmasını sağladı ve böylece ‘Cup’ışalım mı? markasının altında tam bir ‘tekne sahipleri’ buluşması oldu.

Yelken seyrinin yanı sıra günümüzün gözde su sporlarından Stand Up Paddle (SUP) yarışı yeniden programda yerini alırken, Denizde Golf de etkinlik kapsamında gerçekleştirildi. Karadaki partiler ilk kez D-Marin Turgutreis’in çekek alanında, festivale özel olarak hazırlanan mekanda ‘Boatyard Party’ konseptiyle yapıldı. Mekanlar, insanlar, markalar değişse de değişmeyen şeyler de vardı elbette; festivalciler üç gün boyunca denizde rekabete, akşam karada eğlenceye doydular.

Bir festivalin seyir defteri 42 teknenin kayıt verdiği ‘Cup’ışalım mı? by Hanse, 26 Ağustos Cuma gün batımında ‘Cup’tanlar Buluşması ile başladı. Burada teknelerde dümen tutacak ‘Cup’tanlarımıza etkinlik hakkında bilgi verdik, bunun bir yarış olmadığını, amacımızın hep birlikte denize çıkmak, tekneleri tanımak, birşeyler öğrenmek ve çok eğlenmek olduğunu hatırlattık. Rüzgâr, seyir rotaları, denizci nezaketi konuşma başlıklarımız arasındaydı. Quantum Sails Türkiye ekibinin ihtiyacı olan teknelere mürettebat vereceği de söylenince birçok tekne aradığı ‘destek’ kuvveti bulmuş oldu.

Ardından ‘Cup’tanların ekibin kalanıyla buluşacağı marinanın çekek alanına geçtik. Burada festival için özel olarak hazırlanan mekanda DJ performansı ile eğlence devam etti. Trio Deniz Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bekiroğlu, yaptığı konuşmada ‘Cup’ışalım mı? by Hanse’nin önümüzdeki yıllarda beş katı büyüyerek devam edeceğini müjdeledi.

Haydi denize
27 Ağustos Cumartesi sabahı Türkiye’nin ilk ve tek uzun mesafe stand up paddle yarışı için toplandığımızda Kadıkalesi sahilindeki manzara görülmeye değerdi doğrusu. Sabahın 7’sinde Kadıkalesi, arabalarından board’larını indirenler, paddle’ını şişirenler, denize çıkmadan ısınma hareketleri yapanlarla, alışık olmadığı renkli bir kalabalığı ağırlıyordu. ‘Cup’ışalım mı?’yı Bodrum’a taşıdığımızdan beri Haute Boards iş birliği ile yaptığımız bu yarış, her geçen yıl büyüyen katılımcı kitlesi sayesinde daha rekabetçi ve soluk soluğa bir mücadeleye sahne oluyor. Bu kez parkurda 34 kadın ve 30 erkek vardı. Önce kadınlar için start düdüğü çaldı, ardından da erkekler için. D-Marin Turgutreis’e kadar uzanan parkurda iki grup bir süre sonra birbirine karıştı. Yaklaşık 5 milin ardından yarışı kadınlarda Gamze Ergin, erkeklerde Berk Yalgın birinci bitirerek Haute Boards’tan birer SUP kazandı.

SUP’çular D-Marin Turgutreis A pontonuna yanaşırken yatçılar, festival köyünde hazırlanan kahvaltı ile güne başladı. Sponsorların stantları ve ikramlarıyla kahvaltı alanı bile başlı başına bir şenlik atmosferindeydi.

Hava tahminleri ilk gün için pek iç açıcı değildi. Rüzgârın nazlanacağını öngören festival komitesi, yelken seyrinin başlangıç saatini erteledi. Bu sırada sık sık denize çıkarak havayı koklamayı sürdürdü. Nihayet saat 14:00’te tüm filo denizdeydi ve seyir ilk iki grup için saat 14:25’te başladı. Dört gruba ayrılan filonun ilk iki grubu, Çavuş Adası’nı dönerek 12 deniz millik bir parkuru tamamladı. Üçüncü ve dördüncü grup ise Çatal Ada’yı dönerek 9 deniz mili kat etti. Rüzgâr zaman zaman düşse de filonun yelken seyrinin keyfini kaçıramadı.

Seyri tamamlayan ekipler, akşam yeniden çekek alanında buluştu; sponsorların hazırladıkları oyunlarla eğlendi. Azurine’in Denizde Golf standında denize atıldığında balık yemine dönüşen %100 ekolojik golf topları ile golf eğitmeni eşliğinde atış denemeleri yapıldı. AquaPrime balon patlatma, D-Marin yelkenli üfleme oyunu, Haute Boards kum torbası oyunu ve Oris’in Game of Brains konsantrasyon oyunu her yaştan katılımcıları kendine çekmeyi başardı.

LED ekrana önce yelkenlilerin ardından SUP mücadelesinin görüntüleri yansıdı. Haute Boards’tan Hakan Altunsoy dereceye giren sporculara ödüllerini takdim etti. Ardından çekilişle şanslı katılımcılara hediyeler verildi. Çekiliş heyecanını Necati ve Saykolar’ın herkesi yerinden ‘oynatan’ konseri takip etti. Festivalciler, geç saatlere kadar dans etti, eğlendi, adeta başta da dediğimiz gibi pandeminin tozunu üstünden attı…

28 Ağustos sabahı ekipler rüzgârdan yana şanslıydı. Saat 12:00’de 10 knot rüzgâr 270-315 aralığından geldi. Sırayla iki ekip için başlangıç düdüğü çalındı. Bir önceki günün rotası aynen uygulandı. Yeterli hava, adaların arasında da hakim oldu ve ekipler daha hızlı seyir yaptılar. Karaya dönmeden önce onları denizde Kahve Dünyası’nın Algötür teknesinin tatlı ikramları karşıladı. Akşam Sea You Party’de hem hafta sonunun değerlendirmesi, hem de kupa töreni vardı. Naviga dergisi Genel Yayın Yönetmeni Tuba Noyan ve Trio Deniz Satış ve Pazarlama Direktörü Deniz Özçakır birer konuşma yaptılar. Hanse sahipleri arasında rüzgârı en iyi kullananların ödüllerini Almanya’dan gelerek etkinliğe katılan Hanse Yachts Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Maxim Neumann, Hanse Yachts Bölge Müdürü Bartul Misura, Hanse Yachts Bölge Müdürü Henry Bleck ile Hanse Türkiye Satış Müdürü Efe Bilir takdim etti. Trio Deniz’in katılımcılar için hazırladığı %25, %50 ve ücretsiz kara bakım hediyelerinin sahipleri de Naviga dergisi kurucularından Turgay Noyan’ın yaptığı çekilişle belirlendi. Kupa töreni finalinde tüm ekipler, birlikte anı fotoğrafı çektirdi. ‘Cup’ışalım mı? by Hanse Deniz Festivali, 2023’te yeniden buluşma dilekleriyle sona erdi.