Bu ‘Cup’ sizi unutmadı

13 Eylül’de Boğaziçi, 14 Eylül’de şamandıra yarışlarına 51 tekne şeref verdı. İlk kez TAYK’la birlikte çalıştık. Üç yarış da birbirinden güzel idare edildi. Naviga’nın ‘atom karıncaları’ ile yarış kurulu yıldızlı pekiyi aldı. Kim kazandı, kim kaybettı, kazan dolusu lezzet, kasa dolusu hedıye, binlerce fotoğraf, dakikalarca video...

Bakalım bu seneki ‘cup çarpıntısı’ nasıl iz bırakmış yüreklerde. Alvimedica ile okyanuslara yelken açmadan hemen önce 11. yılında ‘Cup’ışalım mı?’yı iki kıtanın buluştuğu yere taşıdık. 13-14 Eylül’deki yarışlarımızı ekip ruhunu, heyecanını, yelken yarışçılığının .zünü unutmadan kusursuz yapmaya çalıştık. Hiç yalnız kalmadık. Her yarışta olduğu gibi yine bizlere destek veren, ‘cup’ışma ruhunu taşıyan yarışçılarımız kadar onları düşünen ve yüzlerini denize dönen markalar da bizimleydi.

Başta yarışa ismini veren Alvimedica olmak üzere, Volvo Car Türkiye, Sony, Marka Park, Momentus Atlantis, B&G, Kaya Ropes, Quantum Sails Design, Teknomarin, Bainbridge International, DeLonghi, Setur Kalamış&Fenerbahçe Marina, Acromarine ve yarışımızı düzenleyen Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü’ne teşekkür ederiz.

Cup’ışalım mı? kahvaltılarında yapılan geleneksel skipper toplantısı ilk kez Kalamış Yelken Kulübü’nün tesislerinde yer alan ofis bahçemizde 11 Eylül’de yapıldı. Yarış kurallarının ve rotaların anlatıldığı, dümencilerin sorularının yanıtlandığı toplantının ardından bahçemiz bir parti alanına dönüştü. Skipper’lar, hakemler, kulüp yöneticileri ve denizcilerden oluşan konuklarımız, Free Style Catering’in lezzetli ikramlarıyla gecenin ilerleyen saatlerine kadar bizlerleydi. Misafirleri K4 teknolojisiyle tanıştıran Sony’nin dev ekran televizyonu geceyi renklendirirken, skipper’lara Quantum Sails tarafından hazırlanan spin bag’in içinde yelken kumaşından dosyalar, yarış talimatı, ilanı, hediye listesi, yazarımız Gökhan Abur tarafından hazırlanan iki günlük hava durumu tahmini, Sony’nin armağanı su geçirmez telefon kılıfları verildi.

İlk yarış sabahı, üç saraylı start hattı; arkada Topkapı, iskelede Dolmabahçe ve Çırağan. Böyle tarihi bir noktadan kaç yarış start alabilir? İlk start IRC 1 ve 2’lerindi. Taxi Jr ve Garanti Sailing-Fenerbahçe 1 OCS oldu. Komite bu durumu defalarca anons etti!

Garanti Sailing-Fenerbahçe 1 dönüp startını yeniledi. Rota boyunca da güzel yarış çıkartacaktı. 29 tekne dar start hattından sancak kontra çıkıp kıyıya yakın seyrederek ilk 1 mili toplu geçti. Start şamandırasının dibinden Shaker, Dragut dikkat çekiyordu

Hattın ortasında Eker Yayık Ayran, Trik Keyfim 3,5, Alvimedica 2, Atos Matrix, Arçelik Alize, Easy Tiger vardı. Borusan Racing Çılgın Sigma rüzgârüstüne oturmuş ekibiyle çok rahat şekilde hattı geçiyordu. F35 Express Hedef Yelken Ergo ile Komet Cheese’de başüstü görevlilerinin dümenci ile arasındaki işaretleri de (iskeleye dön) dikkat çekiciydi. Kısa süren start anlarında bir insan tüm hattı çok da dikkatli göremeyebilirdi. Bu benim için de geçerliydi! Bir tekne boyu arkada ise hattı geçen Turkcell Alize ve 7 Bela vardı. Start şamandırası kerterizinde bulunan hakem botunun yerini koruması kolay değildi. Hattı geçen tekneler içinde ilk tramola F35’ten geldi. İskele kontra seyre geçti.

İlk start alan filonun içinde çapariz olmamak için biraz rüzgârüstüne çıktık ve onlardan uzaklaştık. Fotoğraf çekimi ile notlar birbirine karışacaktı elbet. Çırağan Sarayı’nın batı ucundaki bahçesi yakınında Tag Heuer Goblin ile Komet Cheese’in birbirlerine yakın geçişi ilerleyen millerde yine Tag Heuer Goblin’in W Collection-Barbaros Hayrettin teknesiyle olan kontrası Boğaz yarışının tatlı detay anları olacaktı benim için.

FarrFara da tüm yarış boyunca güzel performansını güzel fotoğraflarıyla gösterecekti. Beşiktaş-Ortaköy, Ortaköy- Akıntıburnu arası onlarca seri tramola ile geçildi. İlk köprünün altından (Boğaziçi) geçerken heyecan duymamak normal geldi bana! 29 teknelik IRC 1 ve 2 filosunda Bebek’e yönelen Alvimedica 2 dışında henüz rotasını Anadolu yakası kıyısına geçiren yoktu. Değişik objektiflerle çalışmam fotoğraflarıma bir anlam yüklemedi! İlk start eden filo 9 dakika içinde dağılmıştı. Geri dönüp, IRC 3-4 ve destek sınıfının startına yetişebilecek miydik? Starta yetişemedik ama sonrasında Zenith Poseidon 2, Cushman&Wakefield Karamürsel Bey, Bootes, ABank Cenoa, Akfen Lady Antioche’nin (ne güzel isim) mücadelesine ortak olduk. İkinci startta Fenerbahçe 4 Boğaziçi Üniversitesi, Jumbo, Bootes OCS olmuştu. Yapılan anonsları duymuyorlardı. Parkurda fotoğraf çekmek için bulunan birçok bot duymuştu anonsları. Onların uyarısıyla startlarını yenileyenler oldu. Saat 11:27’de Kuruçeşme’de bağlı Savarona’nın önündeydik. Bu teknenin sancak bordasında rüzgârüstü konumda Ford Otosan-Turgut Reis, rüzgâraltı konumunda olan Dragut ile (tesadüfe bakın ki iki teknenin de isim anlamı aynı) sözlü atışmaya girdi. Belki video çekimine yansımış olabilir. Konu yol hakkıydı. Ford Otosan-Turgut Reis çok limitten döndü Savarona’nın sancak gövdesine. Direk tepesi her an takılabilirdi. Galatasaray Adası geçişinde ise bir teknenin salmasından karaya oturmasını ve kısa süre motor çalıştırıp kurtulmasını fena halde atladım. Neyse ki hasar oluşmadı. Sıra gelmişti Akıntıburnu oltacıları ile Akıntıburnu yelkencilerine. Sayıları her sene çoğalan Boğaz yarışlarının en kritik geçişlerinden biridir burası. İşte bu noktadan sonra iskele kontra ile Anadolu kıyısına geçilecekti. Yarışı starttan beri lider götüren Alvimedica 2’nin dümen suyunda Çılgın Sigma, Turkcell Alize, Protel Matmazel, W Collection, Garanti Sailing-Fenerbahçe 1, 7 Bela, FarrFara sıralanmıştı. Arnavutköy sahil yoluna en yakın ve en önde olan tekne Alvimedica 2 idi (11:35). Artık karşı kıyıya geçip Boğaz’ın sağlam ve bakımlı kalmış eski yalıları ile az sayıda ağaçlık alanın önünde mücadele eden tekneleri çekmemiz lazımdı. Start alan ikinci gruptan uzaklaşmıştık. Tag Heuer Goblin, Passion II, Protel Matmazel, Turkcell Alize, Orion, W Collection yalılarla ve F.S.M Köprüsü ile bütünleşen bir buluşma yaşandı. Rumeli Hisarı ve F.S.M. Köprüsü geçilirken Alvimedica 2 hâlâ 51 teknelik filonun lideriydi. Beykoz palamar şamandırası iskelede dönülürken çok yakında bir balıkçı teknesi (gırgır) denizden ağ çekiyordu.

Palamar şamandırası dönüşünde Alvimedica 2, siyah balonunu geç açınca startta OCS olup tekrar startını yenileyen Garanti Sailing-Fenerbahçe 1 teknesine avantaj verdi. Gerçi Garanti Sailing- Fenerbahçe 1 teknesinin (1.110 olan TCC) değeri 1.159 TCC değeri ile yarışan Alvimedica 2’nin dezavantajına gelse de, günün sonunda 5 dakika 6 saniye önce finiş verse de 44 saniye ile yarışı kaybetmeyi belki de geç açılan o siyah balona bağlamak gerek diye düşündüm. Beykoz palamar şamandırasını dönen IRC 1 ve 2’ler pupa seyre geçtiklerinde Boğaz’ın orta hattını kullananlarla, kıyıları kullananlar yine ayrı düşmüşlerdi. Uzun zamandır ilk kez Boğaz’ı transit geçen büyük bir balıkçı teknesinin (Avcı Kardeşler 2) yarışan yatları görüp rotasını değiştirmesine tanık oldum (12:46). Bu balıkçı teknesinin geniş apazla Avrupa yakasına seyir halinde olan Moon&Star teknesine yol vermesi önemli nottu benim için. Çırağan önündeki finiş hattı dardı. Ama pupa gelen teknelerin kolayına bir yerdeydi. Komite botunun burada demir tutturması da kolay olmayacaktı. Alvimedica 2’nin ilk finiş yapmasının ardından sorumsuzca ve farkında bile olmadan yarışı seyreden iki motoryat ile finiş hattına gelen teknelere fena halde çapariz verince devreye yarış komitesi girdi. Olası bir tatsızlığı kibarca önledi (13:32).

Caddebostan Açığında

İlk yarış: Güne çok erken saatlerde, Setur Kalamış Marina iskelesinde geleneksel Naviga kahvaltısıyla başlayanlar şanslıydı. DeLonghi Combi kahve makinasından çıkan ve gerçekten uzun yıllar hatırı olacak nefis kahveler, yan stanttaki tatlı-tuzlu kekler, demleme çay yeterdi de artardı bile ilk lezzetler için. Saat 10:20’de parkurdayız. Yerimiz, Caddebostan açıkları. Saat 10:29 rüzgâr 310˚’den 1,5 knot beklemedeyiz. Komite ile rüzgârüstü Teknomarin şamandırası arası 1,4 mile atılmıştı ve rüzgâr bu kez 60˚’den 3 knot olarak kaydıma geçti. Saat 10:36’da rüzgâr 80˚’den yine 3 knot gücündeydi. Nihayet rüzgârın istikrarsızlığını gören komite saat 10:40’ta tehir bayrağını toka ettiğini duyurdu. Saat 11:07’de baktık ki Alvimedica ‘Cup’ışalım mı? şamandıra yarışı parkuruna çok yakın bir optimist-laser parkuru var. Her iki yarışta konuşmalar karışmasın diye optimist yarışı VHF 72’ye geçti. Optimist parkuru daha önce kurulduğu için orsa-pupa parkur diğer yarışa engel olmayacak şekilde ayarlanacaktı. Saat 11:31. Rüzgârın 60˚’de oturacağını tahmin ediyorum. Parkur buna göre kurulabilir. Tahminimde yanılmadım. Komite 10˚’lik sapmayı da dikkate alarak parkuru 70˚’ye kurdu (rüzgârüstü şamandırası). Saat 11:39 gibi parkur hazırdı. Komite bu arada Marmara Yelken Kulübü şamandıralarının karıştırılmamasını ve ‘Cup’ışalım mı? şamandıralarının sticker’lı olduğunu hatırlattı. Saat 11:44’te tehir bayrağı arya edildi. İkinci gün startları 5 dakika ara ile verilecekti. Bu benim için teknelerin, orsa-pupa parkurda bir araya geldiğinde güzel fotoğraflar anlamına da geliyordu. Parkurda rüzgâr 6,2 knot’tı. Oysa ikinci yarışın ortalarında 20 knot’ları geçecekti. IRC 1 ve 2’lerin son bir dakika işareti verildiğinde Garanti Sailing-Fenerbahçe 1 teknesi start hattının önündeydi. Hemen salvolara baktım ‘İ’ bayrağı yoktu. Bu durumu bilen ekip rahattı. Startını sorunsuz gerçekleştirdi. Start hattı güzel kurulmuştu. Son bir dakikanın son saniyelerini şamandırayı avantajlı görerek çıkan çok tekne oldu. İkinci startı da bekledik ve görüntüledik.

Ama IRC 3-4 ve destek sınıflarının startında yine de komiteye yakın çıkan (rüzgârüstü pozisyonuna göre) McDonald’s Zig Zag, Beko Bandido, Tüpraş Alize, Güneş Sigorta Falcon, Abank Cenoa ve Efes Alize mücadele verdi. Bu sıralama nerdeyse parkurun ortasına kadar bozulmadı. Rüzgârüstü şamandırasındaysa bilinen ve beklenen mücadele vardı. Saat 12:09’da, Alvimedica 2 pupa seyrine geçtiğinde sancak bordasında Borusan Racing Çılgın Sigma orsa dönüşüne gidiyordu. Teknomarin şamandırasını birlikte dönen FarrFara, Turkcell Alize ve Protel Matmazel arasında balon gönderi hazır olan ve balon basan Turkcell Alize dikkat çekti. Çok kısa sürede bu üç tekne arasında yakın mesafede balon seyri yaşandı. Güzeldi. Onların pupa seyrinin ortasına IRC 2’de yarışan Capricorn orsa seyri ile katılmıştı. Starttan sonra ilk pupa kolunda Alvimedica 2 önde ve onun gibi sancak kontra giden Turkcell Alize, Borusan Racing Çılgın Sigma, Protel Matmazel kayda değer fotoğraflar bıraktı. Saat 12:12’de Teknomarin şamandırasında Komet Cheese’in önce dönmesi arkasından Shaker’ın dönüşü ve Ford Otosan-Turgut Reis ile tek karede buluşması yarışı heyecanının yükseldiğini ispatlıyordu. IRC 3’te yarışan Jalapeno grubundaki en düşük reytingle ve büyük cenovasıyla güzel ilerliyordu. Dakikalar sonra (12:25) Logo, Arçelik Alize, Team Spirit ve Komet Cheese, Kaya Ropes pupa şamandırasında adeta balon savaşları veriyordu. Trik Keyfim 3,5, Kaya Ropes şamandırasına gelirken beyaz balonunu kaçırdı. Ekip kolaylıkla balonu toplarken tekne şamandırayı sancakta bırakarak döndü (12:27). Jalapeno, Kaya Ropes şamandırasına gelirken avantajı Dragut’a kaptırmıştı. Alfa Sail Petek ise balonu indirmede zorluk yaşayınca B&G şamandırasını iskelede bırakarak yoluna devam ediyordu. Evidea Selan da pupa kolunda B&G şamandırasını tercih etmişti. Kırmızı balonunun alt yakası denizdeydi. Yakın döndüler ve balonu kısa sürede topladılar. Farr 40’ların kapışmasında ise araya giren başka tekne yoktu. Alvimedica 2, Turkcell Alize, Borusan Racing Çılgın Sigma, FarrFara birbirlerine 20 metre aralıklarla ilerliyordu. Rüzgâr start saatinde olduğundan daha sertti şimdi; yavaş yavaş 14-16 knot’lara kadar yükseldi. Bu yarışın unutulmaz anı ise ikinci turunda Borusan Racing Çılgın Sigma’nın rüzgâraltı şamandırasını dönecekken balonunu indiremeyip start şamandırası olan Alvimedica’yı dönmesi oldu. Sonrasında komite bu tekneye protesto verdi. Yarıştan sonra durumu sonuca bağlayan ‘protesto komitesi’ bu tekneyi ilk yarışta DSQ ilan etti. Bu sonuç genel sıralamayı önemli ölçüde etkiledi! Finişleri almak yerine, start hattı yakınında kalıp ikinci yarışı bekleyecektik.

İkinci Yarış

İkinci yarışta dönen rüzgâra karşı komite botu kendi yerini değiştirmekle işi pratik şekilde çözdü. Rüzgâr 40˚’den 8,5 knot gücündeydi (13:14). Tehir tokada. Saat 13:28’de komite start işlemlerini başlatabilmek için yarışan yatları start hattının gerisine davet etti. Saat 13:34’te tehir arya edildi. IRC 1 ve 2’lerin startı temiz oldu.

IRC 3-4 ve destek sınıflarının da startı ilkini aratmadı. Ancak Fenerbahçe 4 ve Hedef Yelken OCS oldu. İkisi de startını yeniledi. İki rota da aynıydı ancak rüzgâr anbean şiddetini artırdı. İlk yarışta 14-16’lara çıkan rüzgâr, starttan önce 8-9’lara indiyse de yarışın başlamasıyla yükselmeye başladı. IRC 1 ve 2’ler pupada, diğerleri orsadayken geldi; önce 20 knot’ı geçti, sonra 25’e kadar yükseldi. Fakat ilginçtir; ilk yarışta sakin havada şamandırayı yanlış dönenler varken ikincide, sert rüzgârda herkes yarışını daha iyi bir şekilde yaptı. IRC 1 ve IRC 2’lerde finiş hattını ilk geçen Protel Matmazel, ondan sadece 53 saniye sonra Alvimedica 2 oldu. IRC 3-4’lerde ilk finiş veren ise Güneş Sigorta-Falcon ekibiydi.

‘Cup’ışalım mı? tarihinin en görkemli organizasyonu olan ödül töreni sağanak yağışa rağmen sabahın ilk ışıklarına kadar devam etti. Alvimedica’nın ev sahipliğinde Sortie’deki parti, aylar süren Boğaz izni tartışmalarına, rüzgâr olacak mı gerginliğine, hazırlık koşuşturmacasına, iki günlük ‘cup’ışmaya ve de TAYK Trofesi’ne son noktayı koydu. Yarışta emeği geçenler ve sezon boyu ertelenen yarışlar ile ödül törenlerinden sonra parkura çıkanlar böylesi kutlamayı hak etmişti doğrusu.